Бібліотека масової комунікації та медіаграмотності

Створення газети

У цьому розділі для вчителів та учнів подані можливості для вивчення питань, пов'язаних з сучасним процесом збору новин. Секція бекграунду представляє кожну тему. Навчальні заходи вимагають, щоб учні аналізували, як новинні продукти відносяться до кожної теми.


Написання новин

Виробництво газети потрібує швидкості і багатьох навичок. Журналісти, редактори і фотографи працюють під постійним тиском дедлайнів. Щоб зібрати новини, більшість газет покладаються на своїх власних репортерів та інформаційні служби.

Журналісти йдуть до місця подій, беруть інтерв'ю та роблять дослідження, щоб зібрати інформацію для своїх історій. Вони повинні мати здоровий глузд, щоб розібратися у важливих деталях, і вони повинні бути хорошими письменниками, щоб розповісти історію в ясній, справедливій і цікавій формі.

Більшість газет мають декілька видів журналістів. Деякі мають спеціальності "біт". Біт може бути місцем, наприклад, мерією або поліцейським відділком, або це може бути предметом, наприклад, наука або подорожі. Журналісти-розслідувальники шукають і викривають політичну корупцію або інші правопорушення. Журналісти-загальники виконують будь-які завдання, на які вони призначаються, від пожеж до окружних ярмарків і освіти.

Навіть найбільші газети не можуть дозволити собі мати журналістів скрізь, тому вони також залежать від мережі служб новин, таких як The Associated Press, яка має журналістів по всьому світу. Багато газет також отримують новини від газетних служб, таких як The New York Times і The Washington Post.

При написанні новини, журналісти зазвичай подають важливі факти на першому місці, так звані "ліди". Потім вони додають деталі в решті частини простору, виділену редактором. Завершена історія потім надсилається коректорові, який перевіряє її на помилки і пише заголовок для неї. Все пишеться і надсилається від журналістів до редакторів через комп'ютери.

Щодня редактори повинні вирішувати, які історії є найбільш важливими і де розмістити їх в газеті. Це велика відповідальність, що може бути надихаючою, цікавою і важкою.

Коли все закінчують до дедлайну, досі використовують стару фразу: "Газету "вклали у ліжко".


Вчіться у профі

Новини покликані дати читачам максимум інформації в ефективній манері. Протягом багатьох років, автори новин використовували формат "перегорнутої піраміди". Чотири з істотних "п'яти W" – хто, що, де і коли – містяться в першому абзац (в ліді). Додаткові подробиці подаються із найменш важливою інформацією в кінці розповіді. "Чому" або "як" часто мають бути виведеними читачем. Сьогодні багато авторів намагаються привернути до себе увагу читачів незвичайним відкриттям, заявою-інтригою, захопливим питанням або привабливою пропозицією. В таких новинах "п'ять W", як правило, з'являються в другому чи третьому абзаці. У багатьох випадках, автори роблять також особливе закінчення для історії.

Традиційний стиль перегорнутої піраміди досі фігурує в багатьох мережевих історіях, в той час як місцеві історії можуть починатися лідом-гачком. Стилі написання для газет змінюються з кількох причин: зі старими технологіями процес викладу історій в газетах був більш виснажливим для редакторів. Історії іноді доводилося "різати", щоб вони відповідали відведеному простору, таким чином найменш важлива інформація в кінці історії була видалена. Завдяки більш швидким комп'ютерам і комп'ютерним програмам верстки, редактори краще контролюють обсяг і розміщення історій в газеті.

1. Аналіз новин Знайдіть новину з традиційною структурою перегорнутої піраміди. Обведіть інформацію, яка повідомляє хто, що, коли і де. Підкресліть речення, яке повідомляє, чому і як.

  • Знайдіть новину із лідом-гачком. Потім обведіть інформацію хто, що, коли і де, а також підкресліть речення, що повідомляє, чому і як.
  • Подивіться на інформацію, подану в кінці новини. Чи це найменш важлива інформація в обох випадках?
  • Порівняйте дві новини. Який стиль написання подобається вам більше. Поясніть, чому.
  • 2. Що є джерелом?
    У новині багато інформації. Більшість читачів ніколи не думають про те, як автор збирає всі факти ті деталі історії. У деяких випадках, автор збирає інформацію; у деяких випадках, автор був на місці події і був свідком цієї події (з перших рук). В інших випадках, автор бере інтерв'ю в когось на місці події або у когось, хто пов'язаний з історією. Іноді автор отримає інформацію у формі прес-релізу від приватної особи або організації. У багатьох випадках, автор має перевіряти інформації з джерел. Автори часто цитують джерела, щоб підвищити довіру до їхніх історій.

    3. Аналіз джерел
    Проаналізуйте новину з газети. Пронумеруйте речення. Для кожного речення визначте можливе джерело інформації. Вкажіть, чи думаєте ви, що це надійне джерело інформації, і поясніть чому.


    Авторський аркуш планування

    Хороший автор має збирати інформацію про подію, впорядковувати її обережно і представляти чітко. Використовуйте цей аркуш планування для підготовки вашої історії.

    1. Визначте п'ять питань вашої історії:

  • Хто
  • Що
  • Коли
  • Де
  • Як/Чому
  • 2. Перерахуйте додаткові деталі.
    3. Перерахуйте цитати людей, задіяних у події.
    4. Напишіть п'ятикроковий план із включенням способу викладу зібраної вами інформації.
    5. Напишіть традиційний лід у стилі перегорнутої піраміди.
    6. Напишіть речення-гачок.
    7. Оберіть один із написаних вами лідів і закінчіть історію.


    Оцінка

  • Схвально – Рівень написання учня набагато перевищує мінімальний рівень виконання.
  • Допустимо — Критерії дотримані на мінімальному рівні. У тексті учня містяться усі необхідні елементи, але бракує оригінальності.
  • Переглянути — Критерії не дотримані. Текст учня занадто слабкий або не сконцентрований, щоб був прийнятим.

  • СхвальноДопустимоПереглянути
    Історія містить усі п'ять питань.
    Історія містить додаткову доречну інформацію.
    Історії дотримано логічного порядку.


    Адаптації

    Адаптуйте "Авторський аркуш планування" до рівня, що відповідає рівню ваших учнів.

    Молодші учні
    Структура аркушу планування відповідає рівню ваших учнів. Нехай учні перерахують п'ять W і два додаткових факти. Дайте їм написати лише один лід.

    Старші учні
    Додайте до аркушу планування вимогу беграунду. Нехай учні дослідять тему і включать додаткову пояснювальну інформацію. Учні мають також створити графічні елементи такі, як таблиця, графік або діаграму, якщо необхідно.


    Назад до: Газета стає високотехнологічноюЗМІСТЧитати далі: Написання нарисів

    ©2014, МБФ Академія української преси,
    ©2006, Фонд Американська газетна асоціація™. Усі права захищені.