Журналіст на передовій: вимоги до стандартів та безпека роботи

У Вінниці 25-26 лютого 2019 року Академія української преси за підтримки Представництва Фонду Фрідріха Науманна за Свободу провела дводенний семінар «Світові стандарти журналістики (в умовах збройних конфліктів)» для журналістів та студентів-журналістів.

Тема семінару як ніколи має риси злободенності. Адже коли інформація з території, яка має збройний конфлікт не інформує, а впливає, коли відбувається заміна якості на сенсацію, викривлення фактів стає нормою, а пріоритет надається судженням та емоціям, журналістська робота має бути радикально-відповідальною задля задоволення інформаційних потреб суспільства.

Володимир Олійник

Розпочав захід менеджер проекту Фонду Фрідріха Науманна за Свободу в Україні та Білорусі Володимир Олійник, він зазначив: «Політичні права і свободи людини стоять на першому місці. Зокрема, право на правдиву інформацію та на альтернативні точки зору. Саме це лежить в основі світових журналістських стандартів, які мають лежати в основі будь якого журналістського матеріалу і в Україні!».

Валерій Іванов

«Ми робимо усе можливе, щоб піднімати журналістські стандарти у матеріалах і наголошувати на їхній важливості, — зауважив президент Академії української преси Валерій Іванов. — Власне, вимоги до журналістів абсолютно звичайні: ви не піддаєтеся ангажованості, перевіряєте все у декількох джерелах та маєте плюралізм у матеріалі, доповнюючи його повнотою інформації», — додав експерт.

Один з фундаторів Комісії з журналістської етики, засновник суспільно-політичного тижневика «Дзеркало тижня» Володимир Мостовий вважає, що репутація журналіста та робочі принципи визначають його професійність: «Журналіст має бути дуже обережним у доборі формулювань, визначень, щоб не стати маніпулятором та пропагандистом, — каже експерт. — «Довіру аудиторії до вас вмить може знищити мимовільне висловлювання чи неправильний підхід. Будьте наполегливими, будьте добре обізнані у темі, на яку пишете, давайте різні точки зору».

Володимир Мостовий

Практичним досвідом з учасниками поділився військовий журналіс Пьотр Андрусечко, який висвітлював конфлікти на Балканах, Придністров’ї, Грузії. Він є журналістом польського видання «Gazeta Wyborcza». Пьотр зауважив, що журналіст має відображати те, що він бачить, те, що він може перевірити: «У журналіста, який висвітлює воєнні дії, мають бути нові судження, нові оцінки, нові факти при цьому.Залишатися поза конфліктом є обов’язком журналіста».

Пьотр Андрусечко

Завідувач кафедри журналістики ДонНУ імені Василя Стуса Олена Тараненко відзначила наступне: «Вже не вперше тренери АУП говорять зі студентами-журналістами ДонНУ імені Василя Стуса про журналістські стандарти, але ці дискусії завжди нові й активні, цьому сприяє і супер-фаховість тренерів Академії, і те, що життя весь час додає нам нові кейси, постають нові виклики, на які журналіст має реагувати прямо тут і зараз, «в полі», а не за університетською партою. Тому корисність таких тренінгів важко переоцінити».

«Робота зі студентами-журналістами показує, що тема війни на Сході перебуває в полі їхніх професійних дискусій. Разом із тим помічаємо, що молодь певною мірою скута в подачі новин та аналітики щодо інформаційних приводів із лінії фронту, — зауважує викладачка кафедри журналістики ДонНУ імені Василя Стуса Марія Доценко, — Юних фахівців можна зрозуміти – стандарти журналістики в умовах конфлікту суттєво відрізняються від загальних норм. Тож велика подяка Академії Української Преси і Фонду Фрідріха Науманна за Свободу за проведення семінару, присвяченого поясненню специфічних вимог до воєнної журналістики. Успіх заходу підтверджує зацікавлення студентів під час виконання практичних завдань, активна участь у обговоренні гострих питань, а також велика кількість питань до тренерів», — додала Марія Доценко.

Масштабний трирічний спільний проект Академії української преси та Фонду Фрідріха Науманна за Свободу (за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини) спрямований на підвищення рівня кваліфікації українських журналістів.

Gefördert durсh die Bundesrepublik Deutschland
За підтримки Федеративної Республіки Німеччина

«Мультимедійне онлайн-медіа «АУП-info»
(ідентифікатор в Реєстрі суб’єктів у сфері медіа: R40-00988)
envelopetagclockmagnifiercrosschevron-uparrow-leftarrow-right