Виступ заступник директора Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні Dr. Яна-Філіппа Вьольберна на презентації аналітичного звіту Академії української преси “Український медіаландшафт 2022-2024: Зміни в медіа під час повномасштабного вторгнення”, створеного за підтримки Фонду Конрада Аденауера в Україні.
Дорогі пані та панове!
Мене звати Dr. Ян-Філіпп Вьольберн, я заступник директора Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні. Я вивчаю українську мову, але сьогодні говоритиму українською, адже це дуже важлива й багата мова. Дякую всім, хто прийшов на нашу зустріч, і прошу вас залишатися з нами, адже попереду цікава розмова.
Перш за все, я хочу подякувати вам за вашу стійкість і працю в ці складні часи війни. Я розумію, що це дуже непростий період для всіх: для вас особисто, для вашої роботи та для ваших родин. Я знаю, про що кажу, адже перебуваю в Україні з 8 липня, відколи я сюди прибув.
Дякую ще раз і дякую за те дослідження, яке ви провели. Я сподіваюся, що ми зможемо й надалі розвивати нашу співпрацю, яка триває вже понад 30 років.
Якщо можна, я хотів би сказати кілька слів не стільки про зміст нашого дослідження, скільки про його важливість. Дуже важливо мати огляд того, де зараз перебувають українські медіа і як вони розвиваються. У часи війни ми шукаємо орієнтири. Українці часто ставлять питання, за що ми боремося. Звісно, очевидна відповідь — немає вибору, адже Росія прагне знищити Україну як суверенну незалежну державу. Але також важливо зрозуміти, для чого ми боремось. Які в нас перспективи на майбутнє? Чи після війни буде краще, ніж зараз? Адже я часто чую, що ми хочемо жити в єдності та свободі. Тому наше завдання — продовжувати розвивати й відбудовувати демократію в Україні, навіть якщо нині першорядний пріоритет — це війна. Не варто втрачати з фокусу це питання, тому що йдеться про майбутнє держави.
На цьому шляху медіа відіграють важливу роль. Я би навіть сказав — одну з найважливіших. У Німеччині прийнято вважати медіа «четвертою владою», яка контролює три інші гілки: виконавчу, законодавчу та судову, забезпечуючи публічність, формуючи незалежну думку і спонукаючи громадян мислити й діяти як вільні демократи. Медіа виявляють проблеми та зловживання, змушують до відкритого обговорення того, що слід змінити. Це надзвичайно важлива функція у демократичній державі.
Дорогі журналісти, які прибули сюди й бачать себе як «четверту владу» держави, я хочу вас щиро заохотити продовжувати вашу працю, незважаючи на всі труднощі. Це важливо для майбутнього України.
І другий пункт, який згадав мій колега, доктор Ломан. Як ви знаєте, ми також повинні готувати звіти для нашого центрального офісу. Коли я писав свій звіт за минулий рік, я вирішив переглянути звіт, який д-р Ломан підготував приблизно 20 років тому. Це було дуже цікаво, тому що показало мені широкий погляд на зміни, які відбулися в цій країні. Не наведу дослівну цитату, але загальний сенс тодішнього звіту був таким: «Незалежна та вільна медіасфера в Україні практично не існує, оскільки більшість впливових ЗМІ належать політичним силам і використовуються в їхніх інтересах». Це було написано лише 20 років тому — тобто десь пів покоління тому. Сьогодні ситуація істотно змінилася.
І це мій другий меседж: нам слід пам’ятати, наскільки великий шлях уже пройдено. У багатьох демократичних країнах формування потужної медіасфери тривало 50–100 років. А Україні вдалося суттєво просунутися за набагато коротший період. Тож, якщо поглянути з цього ракурсу, можна сказати, що ви йдете правильним шляхом.
Попри всі складнощі та війну, я пригадав недавню бесіду з одним журналістом. Він відзначив дві важливі речі: по-перше, розслідувальна журналістика продовжує працювати навіть у цей складний час, і це дуже добрий знак. А по-друге, немає жорсткої цензури, на яку можна було б очікувати за умов воєнного стану. Навпаки, в Україні залишаються можливості для відкритого журналістського аналізу. Якщо зіставити це з тим, що було 20 років тому, можна пишатися тим, чого ви досягли. Звісно, є ще над чим працювати, і саме цьому присвячене наше обговорення сьогодні та в майбутньому. Сподіваюся, що проведене дослідження, яке ми підтримуємо, допоможе вам зрозуміти, де ви зараз, і дасть підказки, як рухатися далі.
Дякую за увагу та бажаю успіхів у презентації дослідження!
Український медіаландшафт — 2024 є продовженням низки аналогічних оглядів, що виходять щокілька років з 2010 р. та готуються Академією української преси у співробітництві з Фондом Конрада Аденауера. Медіаландшафт традиційно містить огляд пануючих тенденцій у медіаполі України.
Призначений для журналістів, політологів, всіх, хто цікавиться новітньою історією України.
Ми висловлюємо щиру подяку Представництву Фонду Аденауера в Україні, які протягом вже 30 років є партнером багатьох важливих справ у розвитку демократичної України.