З 11 по 15 жовтня 2016 року в Івано-Франківську відбулися два дводенні семінари для журналістів із судової та адміністративної реформи у яких взяли участь більше сорока представників українських мас-медіа.
Ключові моменти реформ, які проводяться, плюси та мінуси, історичні паралелі та зарубіжний досвід обговорювали учасники разом із головним експертом Реанімаційного пакету реформ (РПР) з судової реформи, доктором юридичних наук Михайлом Жернаковим, фахівцем з питань самоорганізації та самоврядування, головою Центру громадянських ініціатив Віталієм Загайним, медіатренером, журналістом, викладачем кафедри періодичної преси КНУ імені Тараса Шевченка кандидатом філологічних наук Андрієм Юричком та президентом АУП професором Валерієм Івановим.
Особливістю семінару «Як писати про судово-правову реформу» (11-12 жовтня) стало те, що окрім журналістів та студентів були й представники прес-служби місцевих судів різного рівня. Таким чином учасники-журналісти мали можливість поділитися досвідом та налагодити співпрацю з представниками судового апарату.
«Основними проблемами в Україні є корупція та недовіра громадян до судово-правової системи. Її успішне втілення в Україні є чи не найголовнішим на сьогодні. У великій мірі це залежить від професійного рівня журналістів. Тому Академія української преси спільно з Фондом Фрідріха Науманна За Свободу проводить семінари, метою яких є підвищення рівня якості журналістських матеріалів із висвітлення судово-правової реформи» – наголосив Валерій Іванов під час відкриття заходу.
«Довіра до судової системи у громадян, які вже зверталися до суду становить майже 70 %», – зазначив Михайло Жернаков. – «Довіра у людей, які ніколи не зверталися до суду зберігається на рівні 30 %. Тобто, упереджену та негативну інформацію про діяльність суду громадяни дізнаються не з власного досвіду, а з публікацій у ЗМІ». Він закликав журналістів більше уваги звертати на діяльність судових органів, відвідувати судові засідання та максимально прозоро та чесно розповідати про діяльність судів та судових процесів.
«Незважаючи на специфіку тематики, як показує досвід зарубіжних країн, судова журналістика має свою аудиторію та є досить популярною», – зазначив Андрій Юричко. Він акцентував увагу на відкритості судових процесів для журналістів, що передбачена нинішньою судовою реформою та розповів учасникам про відкриті джерела, де можна збирати статистичні дані про справи, в яких головував суддя; про кількість та суворість винесених вироків; специфіку тривалості судових процесів.
Аліса Пасько, учасниця семінару, поділилася своїми враженнями – «Судова журналістика – дуже специфічна. Висвітлюючи судово-правову реформу недостатньо бути професійним журналістом, потрібно розумітися в питаннях юриспруденції, пам’ятати про свої права та обов’язки. Незважаючи на те, що я є журналістом, який постійно висвітлює судові процеси, цей семінар дав мені можливість дізнатися про особливості перебігу судової реформи та роль журналіста у її висвітленні. Хочу відмітити високий рівень професіоналізму тренерів. Дякую!»
Про підводні камені децентралізації та адміністративної реформи розповів Віталій Загайний під час семінару «Як писати про адміністративну реформу та децентралізацію» (14-15 жовтня). Він конкретизував відкриті джерела та форми інформаційних запитів, за допомогою яких журналісти можуть отримати більше спеціалізованої інформації, звернути увагу на витрати бюджетних коштів, долучити громадськість до процесів децентралізації та захисту власних інтересів при створені нових територіальних об’єднань громадян.
Як зазначив Валерій Іванов: «Для українців є дуже важливим розумітися в основних принципах адміністративно-територіальної реформи та децентралізації, що відбуваються в країні. Задача журналіста – донести до населення складну інформацію про ці процеси у легкій та доступній формі. Дякуючи нашим експертам, ми сформували базу джерел інформації, розробили навчальний модуль та практичний блок, що допоможуть журналістам, які беруть участь у наших семінарах, ефективно та якісно справлятися з поставленою задачею».
Якісна зміна судово-правової системи, прозорість у призначені та діяльності суддів, можливість громадян вирішувати місцеві проблеми та розподіляти на місцях бюджетні надходження – ключовий елемент успішності започаткованих в Україні реформ. Обов’язок журналіста – якісне та неупереджене інформування громадськості про перебіг реформ в Україні.
Захід проведений Академією української преси спільно з Фондом Фрідріха Науманна за Свободу за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.