17-18 січня, тренінг з майстерності інтерв'ю

20.01.2015  

Сімнадцятий день січня в редакції газети «Твій вибір #FreedomUkraine», яка діє в музеї Івана Гончара, учні та студенти зі Львова, Тернополя, Полтави і Києва спільно з магістрами-журналістами Українського католицького університету присвятили вивченню основних аспектів творення інтерв’ю.
Упродовж дня тренери Маргарита Тулуп, Роман Губа та Анна Стукало давали поради про те, як підготуватися і взяти інтерв’ю, які ресурси та книги читати, а також проводили з молодшими колегами практичні заняття, робили вправи на уважність.

… щоб знати, що вами не маніпулюють

На запитання «Чи потрібно готуватися до інтерв’ю?» відповідь однозначна – «обов’язково». Більше того тренер Маргарита пояснила, навіщо це робити. По-перше, для того, аби спілкуватися з людиною, про неї варто щось знати. По-друге, слід добре орієнтуватися в темі інтерв’ю, щоб не стати жертвою маніпуляцій того, хто є більш обізнаним. По-третє, щоб правильно розуміти респондента. До речі, стосовно третього правила Маргарита також порадила не боятися перепитувати та уточнювати інформацію, адже намагання позиціонувати себе як суперлюдину, котра вміє читати думки, може накликати на голову інтерв’юера великі неприємності у вигляді скарги на перекручування фактів.

Ви – не підставка для папірця з питаннями

Тренер Роман розповів, що не можна покладатись лише на запис у диктофоні. Варто ще робити помітки в блокноті. Можна також занотовувати, на якій секунді/хвилині/годині запису герой інтерв’ю сказав щось дійсно важливе. Це дозволить зекономити час і сили при розшифровуванні. Однак під час інтерв’ю не варто постійно дивитися у блокнот. Важливо вміти записувати так, аби погляд при цьому був спрямований на співрозмовника. «Дивіться людині в обличчя. Часом воно може сказати більше, аніж слова». Також не варто забувати про так звані «смертні гріхи журналіста». Зокрема не ставити запитань, які швидше схожі на ствердження, звинувачення або здогадки, уникати двох питань в одному, не навішувати ярликів, не використовувати у запитаннях слів, які сприймаються двозначно або можуть бути незрозумілими для співрозмовника.

Якщо у вас є акаунт у Фейсбук, підпишіться на Вахтанга Кіпіані

Під час семінару тренери також підказали молодшим колегам, де черпати знання та натхнення після повернення з редакції газети «Твій вибір #FreedomUkraine». Виявилось, що приклади якісно оформлених інтерв’ю можна переглянути на таких порталах, як «The Ukrainians», «Новое время», «Insider», «Медуза». Для більшості інтерв’ю там характерний вигляд лонгріду, тобто до звичайної схеми питання-відповідь ще додаються фото, відео та аудіоматеріали.
А для тих, кому наглядних прикладів буде замало, тренери порекомендували ще й кілька книжок. Наприклад: «Универсальный журналист» Девіда Рендала, «Как писать хорошо» Уільяма Зінсера та «Интервью» Міхаеля Галлера. За словами Маргарити і Романа, саме ці книги стали їм корисними для поповнення професійних знань.
Наприкінці робочого дня тренери аналізували роботу своїх учнів та виправляли помилки. Врешті-решт нові знання виявились так чи інакше засвоєними, а відповіді на запитання, які цікавили, знайденими.

Слідкувати за новинами можна на сторінках:
http://www.mymedia.org.ua/
/
www.honchar.org.ua
https://www.facebook.com/aupfoundation
https://www.facebook.com/freedomchoiceUA?fref=ts
www.facebook.com/honchar.museum
www.facebook.com/pages/Музей-Майдану
Хештег #FreedomUkraine

Підготовлено за підтримки програми MYMEDIA, яка фінансується DANIDA

Автор: Інна Кролевецька

#
envelopetagclockmagnifiercrosschevron-uparrow-leftarrow-right