Сергій Пущенко

28 ЧЕРВНЯ, 1960 — 2 БЕРЕЗНЯ, 2022 

61 РІК, ХУДОЖНИК, ЗАСЛУЖЕНИЙ ДІЯЧ МИСТЕЦТВА УКРАЇНИ

Сергій Пущенко був професійним художником, культурологом, заслуженим діячем мистецтва України, членом Національної спілки журналістів. Про митця казали, що він пензлем і пером воює за Україну.

Сергій загинув 2 березня 2022 року в бою проти російської диверсійної групи в місті Василькові Київської області. З моменту вторгнення він вступив до лав територіальної оборони міста. Того дня ціллю російських військових став шкільний підвал, у якому перебували мирні люди, зокрема діти й пенсіонери. Росіяни не очікували, що, окрім цивільних, у підвалі опиняться ще чотири українські захисники. Разом з побратимами Сергій прийняв бій. «Наші бійці ціною власного життя врятували людей у бомбосховищі», — каже побратим художника.

Сергій уже бачив російське загарбання впритул: під час Євромайдану він писав картини у вирі кривавої війни. Там, під вогнем снайперів, створив не одне полотно про воєнний шлях оборонців 5-го окремого батальйону Добровольчого українського корпусу «Правий сектор» та 5-го окремого батальйону Української добровольчої армії.

Друг Художник — так звали живописця його бойові побратими, коли Сергій вступив до добровольчого батальйону навесні 2015 року. Він тривалий час перебував у зоні проведення бойових дій, щоб у майбутньому реалізувати унікальний мистецький проєкт — книгу-альбом «Портрети добровольців на війні». Згодом став волонтером і ветераном АТО.

Митець написав понад 100 картин, перебуваючи на передовій. У доробку автора — 56 портретів з натури, виконаних олійними фарбами на полотні, та 54 картини, виконані графічними матеріалами на папері й картоні. На зворотах зображено захисників, які залишили свої автографи з побажаннями та думками щодо життя й боротьби за Україну. У деяких роботах, крім звичайних фарб, художник використовував попіл зі згарищ і багаття, що палали на барикадах у центрі Києва.

Художнику вручили диплом лауреата Премії імені Богдана Хмельницького (2018) за найкраще висвітлення воєнної тематики у творах літератури та мистецтва. Виставка мандрувала багатьма містами України і всюди викликала гарячий інтерес: «Очі, найбільше мене вразили їхні очі... Портрети, з яких наші воїни заглядають прямо в душу... Портрети, з яких дивляться герої, які нагадують, за що наш бій і чому ми маємо перемогти», — діляться враженнями глядачі.

Народився Сергій 28 червня 1960 року в селі Володимирівка, що на Дніпропетровщині, проживав у Харкові. Перші фахові знання здобув у Дніпропетровському художньому училищі. Згодом закінчив Український поліграфічний інститут імені Івана Федорова у Львові за спеціальністю «Художник-графік». Працював у харківському видавництві «Прапор» художнім редактором, оформлював книжки. Був членом Харківського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка. Мав членство в громадських організаціях «Спадщина» та «Об’єднання добровольців». Належав до Покровської сотні Харківського козацького Слобідського полку.

Мистецькі твори автора зберігаються в численних приватних колекціях та музеях України. Сергій — автор понад 900 картин: натюрмортів, пейзажів, портретів. Основний напрям його творчості пов’язаний з українським козацтвом. Він автор серії жанрових картин на тему «Козацькому роду нема переводу». У художніх роботах зображав народних героїв, історію, природу та побут України. Тривалий час співпрацював з Інститутом загальної та невідкладної хірургії ім. В. Т. Зайцева НАМН України. Створював дизайн для медичних книг із технологій хірургічного лікування. До посібників увійшло понад 1100 авторських малюнків анатомії людини, техніки оперативних втручань і різноманітних схем алгоритмів лікування.

Сергій — автор ще одного унікального літературно-художнього проєкту — «Фронтовий кобзар». Крім поетичних творів Шевченка, видання містить десятки фотоколажів на тему російсько-української війни. 46 мистецьких робіт Сергія ілюструють давні й нинішні складні роки історії України, показують силу духу нескореної нації. У колажах художник використав світлини з власного фотоархіву: події Революції гідності, бої на Донбасі, а також знімки, які зробили на передовій кореспонденти та військові.

Сергію був 61 рік. Він мав понад 12 нагород та відзнак за свою творчість. Більшість картин просто дарував музеям. Художник вважав, що в усі часи є люди, які боронять свій рідний край не лише зброєю, а й культурою. «Справжнє мистецтво ніколи не було осторонь важливих подій у світі. Тим паче в часи, коли твоя Батьківщина стікає кров’ю в жахливій війні, неможливо лишатися нейтральним спостерігачем», — казав Сергій.

envelopetagclockmagnifiercrosschevron-uparrow-leftarrow-right