Розділ A:
Розуміння медіаграмотності



















Вчителю…

Дай П'ять: медіаграмотність та Вступ до новинної грамотності Розділ: Медіаграмотність розроблені, щоб допомогти учням розвинути словниковий запас, навички мислення вищого порядку і критичне мислення. По завершенні курсу, учні будуть готові приймати обґрунтовані рішення щодо особистого та академічного досвіду. Перш за все, вони займатимуться стимулюванням та залученням до практики. Уроки, які вивчатимуть учні в цьому розділі, можуть стати в нагоді при їх просування до наступних двох галузей ремесла журналістики і виробництва новин.

Медіаграмотність легко реалізується. Зміст практики - фільми, телевізійні програми, журнали і газети, будуть залучати учнів і не будуть схоже на "підручник". Вони обговорять улюблені фільми, проаналізують рекламу, дослідять конкретні журнали і ознайомляться з місцевою газетою. Мислення і навички, що розвинуть учні, слугуватимуть їм до кінця життя. Практика у розділах Вступу до новинної грамотності призначені, щоб допомогти учням здобувати навички критичного мислення і застосовувати ці навички в інших класах і в світі в цілому.

Медіаграмотність виходить далеко за рамки простої реакції або критики ЗМІ. Цей розділ буде готувати учнів до знаходження інформації, необхідної для прийняття рішення в своєму житті; аналізувати медіатексти, призначені для інформування, розваг або переконання; оцінювати їх зміст, точність і мету медіаповідомлень; і створювати самі медіаповідомлення. Всі ці навички дуже важливі. У цьому розділі акцент робиться на доступ, аналіз та оцінку медіа, кінцевий продукт проекту. Учні стануть більш тісно пов'язаними з виробництвом медіа в третьому розділі проекту, Виробництво новин, в якому вони будуть створювати, виробляти і розповсюджувати газету.

Уроки, представлені в розділі, базуються на п'ятьох принципах мас-медіа, які формують основу багатьох проектів із медіаграмотності по всій країні. Викладання буквального розуміння п'яти принципів досить легке. Ваше завдання буде допомагати учням за очевидних явних елементів досліджувати те, що приховано: Як творці повідомлення намагаються вплинути на медіаспоживачів? Які неявні значення, іноді приховані наміри і невстановлена мета повідомлення? Це не означає, що медіа є злом чи негативним явищем. Багато повідомлень мас-медіа мають дуже позитивну мету, в той час як інші - строго інформаційний характер. Деякі повідомлення призначені тільки для розваги. Студенти повинні бути в змозі розрізнити це. Кожен з п'яти принципів розглядається в декількох уроках. Принципи полягають у такому.

Усі повідомлення – це конструкції.

Особа або група ретельно розгляне пам'ятки, звуки і мову, використану в кожному повідомленні. Явні елементи очевидні, їх легко виявити і обговорити. Неявне повідомлення вимагає навичок мислення вищого рівня. Наприклад, телевізійна реклама позашляховика показує автомобіль, що рухається пересіченою місцевістю. Явне повідомлення? Це потужний автомобіль з приводом на чотири колеси, що може їхати по бездоріжжю. Неявне повідомлення: Купіть цей автомобіль, і ваше життя буде цікавим. Якщо у рекламі буде гарна модель, йдеться в посланні, ви зможете залучити красивих жінок також. Учні сьогодні медіа-підковані в тій мірі, що вони знають: ролики намагаються продати їм щось. Вони майже не знають, що реклама апелює до їхньої незахищеності.

Газета, наприклад, ретельно вибудуваної середовищем. Редактори доклали значних зусиль в те, які історії розмістити на першій сторінці, які фотографії використати; що заголовки повинні бути найбільш помітним і повинні бути таблиці, діаграми, графіки. Новини та аналітика написані з прицілом на важливість та інтерес кожного елемента. Оголошення створюються для залучення читачів і надання інформації. У щоденних газетах ця конструкція має місце протягом декількох годин, і щонайменше один випуск публікується кожен день. Газети можуть стежити за історією, але вони ніколи не публікують одну історію двічі.

Усі повідомлення – це відображення дійсності.

Кожне повідомлення створює свій власний світ. В одному світі, кожен процвітаючий і щасливий. В іншому, вживання особливого безалкогольного напою зробить вас популярним. У ще одному світі, є урядова змова, щоб шпигувати за нами всіма. Учні повинні визнати ці світи, як творіння, які можуть або не можуть представляти реальний світ, в якому вони живуть. Якщо є суттєва розбіжність, учні можуть відчувати розчарування і неадекватність. Різні світи представлені в кожній рекламі, фільмі або телепередачі. Медіа представляють реальність, що читачі впізнають більше легко. Новини розповідають про реальний світ, з яким читачі стикаються щодня. Міжнародні, національні, державні та місцеві новини розповідають про реальні події, а не вигадані уявлення про можливу реальність. Є місцеві новини про спільноти, в яких читачі працюють щодня. Тематичні статті звертаються до тем, важливих для читачів, а спортивні новини розповідають про реальні змагання.

Повідомлення створюються з різними цілями: соціальними, політичними, економічними, історичними та естетичними.

Коли багато людей думають про "мас-медіа", вони думають про монолітну силу, що намагається продати нам речі та корумпує наших дітей. Але "мас-медіа" – це набагато більше, ніж реклама та телевізійні програми. Вони включають в себе всі форми друкованої та недрукованої комунікації, і кожне повідомлення має мету. Багато з них мають кілька цілей. Якщо учні розуміють мету повідомлення, вони можуть краще оцінити достовірність повідомлення. Наприклад, якщо учні бачать оголошення, яке «нападає» на політичного кандидата, вони повинні визнати, що його мова була відредагована з метою зробити кандидата поганим, хоча, можливо, фактично правильне оголошення може містити спотворення і викривлення. Деякі повідомлення, наприклад, музичний відео, можуть мати естетичний мету, але вони також створюють інтерес до музиканта. Цей інтерес виражається в фінансовій вигоди для артиста. Учні повинні бути в змозі визначити і зрозуміти багато цільових прошарків в повідомленнях засобів масової інформації.

Газета включає в себе розділи, написані для різних цілей. Новини забезпечують те, що деякі редактори називають "історію на льоту". Інформація, що журналісти і редактори, змодять докупи стане історичною довідкою. Багато істориків використовують інформаційні повідомлення, як первинні джерела інформації про останні події. Редактори та журналісти дуже свідомі і поважають їхнє місце в розвитку історії світу. Політична роль газет знаходиться на редакційних та публіцистичних сторінках. Видавець і / або редактор може зайняти позицію щодо політичного чи соціального питання в колонці редакції. Громадяни можуть писати листи до редакції про проблеми, які їх хвилюють. Думка оглядача може з'являтися щодня. Газета також має менш вагомі обов'язки. Реклама та оголошення мають певну економічну мету зведення покупців і продавців. Новинні елементів, такі як фотографії, фотоілюстрації та художньо оформлені розділи, служать естетичним цілям.

Різні люди інтерпретують одне повідомлення по-різному.

Підлітки намагаються визначити свою ідентичність і своє місце у світі. Ухвалення однолітками дуже важливе, і воно часто дивляться на світ через призму системи цінностей. Розбір повідомлень засобів масової інформації можуть допомогти учням побачити різні точки зору. Учні побудувати сенс виходячи з минулого досвіду, що передує знанням, культурі та системі цінностей. Вони повинні дізнатися, як хтось із іншим бекграундом з різним досвідом може інтерпретувати повідомлення по-різному. Наприклад, учень з безпечного приміського району може переглянути повідомлення державної служби про поліцію інакше, ніж учень з родичем, який був заарештований або зазнав жорстокого поводження з боку поліцейських. Крім того, учень, який втратив родича через наркотики, може переглянути антинаркотичне повідомлення інакше, ніж учень, який вважає, що рекреаційне вживання наркотиків є нешкідливим. Допоможіть учням зрозуміти, як вони можуть вчитися на досвіді інших.

Люди інтерпретують новини за рахунок свого погляду на світ. Журналіст може писати об'єктивну історію про конфлікт між двома групами, з коментарями і цитатами лідерів обох сторін. Тим не менш, члени кожної групи можуть назвати повідомлення некоректним, бо історія не на їхньому боці. Багато читачів не визнають, що лист до редакції відображає думку одного громадянина, і нападають на газету, як ніби це була позиція в листі автора газети. І, звичайно, старшокласники, вчителі та батьки рідко вважають, що їхні спортивні команди отримують достатнє висвітлення.

Повідомлення мають власну мову, форми та систему символів.

Учні зможуть краще оцінити медіатексти, якщо вони розуміють, як створюються ці тексти і які елементи є унікальними для кожного з них. Трейлери до фільмів часто використовуються у цьому розділі, тому що вони мають візуальний, слуховий і емоційний ефект. Коли студенти розуміють, що методи камери (наприклад, швидких скорочень або збільшення /зменшення), спеціальні ефекти, інтенсивний звук і нагадування музики є інструментами, використовуваними для створення повідомлення, так вони можуть краще оцінити цілі і наміри творця повідомлення. У рекламних роликах іграшки для маленьких дітей показані крупним планом, щоб вони виглядали більше, в той час як ракурси і швидкість використовуються, щоб зробити іграшки більш динамічними. Діти можуть бути введені в оману, оскільки думають, що іграшка є більш захопливою, ніж насправді.

Тому реклама дитячих товарів тепер повинна показати іграшку по відношенню до іншого об'єкта, щоб вказати його справжній розмір. Знання елементів повідомлення можуть допомогти учням відділити інформаційний зміст повідомлення від емоційного змісту.

Багато різних жанрів і текстові структури є в новинах. Більшість новин використовують деякі варіації перевернутої піраміди, в якій важливі деталі знаходяться на початку розповіді і менш важливі у кінці. Тематичні статті використовувати більш неформальні стилі написання, з акцентом на описову мови та особисті цитати. Редакційні матеріали організовані так, щоб просувати одну точку зору і дискредитувати інші. Оголошення містять у собі елементи для залучення уваги і надання інформації. Новинні медіа забезпечують моделі різних стилей написання.

Уроки Вступу до новинної грамотності у всіх трьох розділах призначені для того, щоб учні стали добре поінформованими, критичними споживачами всіх медіа, особливо новинних медіа. Розділ Зміст і види діяльності залучатиме учнів до особистого відображального досвіду.

Веселіться разом з уроками Вступу до новинної грамотності!

Чотири навички медіа процесу

Знаходьте

Знаходьте, визначайте та розумійте інформацію як потрібно.

Aналізуйте

Інтерпретуйте і розумійте компоненти, які творять медіаповідомлення.

Оцінюйте

Робіть висновки про правдивість, точність і доречність медіаповідомлень.

Творіть

Використовуйте необхідні технології для встворення і розповсюдження медіаповідомлень.


©2014, МБФ Академія української преси,
©2006, Фонд Американська газетна асоціація™. Усі права захищені.