10-11 жовтня 2017 року в Тернополі відбувся дводенний семінар «Як зрозуміло писати про судову реформу» для студентів та журналістів Тернопільщини та інших областей України. Захід організувала Академія української преси спільно з Національною спілкою журналістів України за підтримки Фонду Фрідріха Науманна за Свободу (фінансування Міністерства закордонних справ Німеччини).
Відкриваючи захід старший консультант проекту Фонду Фрідріха Науманна за Свободу в Україні та Білорусі Вольфґанґ Йон зазначив, що саме такими семінарами
вони хочуть допомагати молодим журналістам підвищувати їх кваліфікацію.
Менеджер проекту Фонду Фрідріха Науманна за Свободу Володимир Олійник ознайомив аудиторію з роботою та можливостями Фонду.
«Незалежне правосуддя – обов'язкова умова входження України у західний цивілізаційний простір. Без цього елемента решта зусиль в цьому напрямку не дадуть необхідних результатів» – зазначив Валерій Іванов, президент Академії української преси.
Про етапи судової реформи, роботи суддів, законодавчі та етичні аспекти діяльності, доступ до судових рішень розповів експерт РПР Михайло Жернаков. Він звернув увагу, що насправді реформування суддівської системи триває ще з часів проголошення незалежності України, і навіть зараз ще багато норм та правил діяльності суду залишилося у спадок ще з радянських часів. Лише усвідомлення того, що суд повинен відстоювати справедливість, працювати відкрито та прозоро, поза політичними чи популістичними закидами, завершить цей процес реформування на демократичний лад.
«Звертаю вашу увагу, що судова реформа – процес тривалий і різносторонній. Який вимагає професійних підходів, обговорень, а головне – відкритості у дискусіях і прийнятті рішень» – зазначив Михайло.
Як писати із зали судових засідань, як реагувати на прохання не фотографувати учасників судового процесу, не згадувати їхніх імен та не публікувати матеріали судової справи розповів медіаексперт, викладач Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка Андрій Юричко. На конкретних прикладах, з яким зіткнулися місцеві журналісти в залі суду, обговорили права журналістів, передбачені законами, а також права та винятки щодо громадян, які перенесли свій спір у публічну площину звернувшись до суду. Окремо поговорили про доступ до публічної інформації та як спілкуватися із суддями та прес-службою суду, щоб покращити якість матеріалів.
«Громадський контроль, включаючи, журналістські публікації, за діяльністю суддів – важливий елемент судової реформи. Як показує практика, саме матеріал про порушення чи зловживання суддями береться до уваги, коли відбувається переатестація чи переведення судді» - сказав Андрій Юричко під час заходу.
Масштабний трирічний спільний проект Академії української преси та Фонду Фрідріха Науманна за Свободу (за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини), спрямований на підвищення рівня кваліфікації українських журналістів.