Вчимося протистояти стереотипам: відбулася презентація нового посібника АУП

У сучасному інформаційному просторі стереотипи, як узагальнені уявлення або переконання про певні групи людей, події, явища, об’єкти, які часто базуються на спрощених або невірних припущеннях можуть поширюватися через новини, рекламу, фільми, ток-шоу та інший контент. Часто медіа використовують їх для спрощення складних питань або для привернення уваги аудиторії, що може призвести до посилення існуючих упереджень або формування нових.

3 квітня 2024 року Академія української преси провела презентацію посібника “STOP-стереотипи: методи їх подолання в українському суспільстві”, метою якого є ознайомлення української громадськості з методами подолання в суспільстві упереджень та стереотипів. 

Посібник містить у собі навчально-методичне забезпечення інформаційних годин та розробки тренінгів, які рекомендовано проводити з молоддю для того, щоб у суспільстві попередити виникнення стереотипів та пропагування культурних розбіжностей, розгортання непримиренності й жорстокості.

Наталія Степанова, заступниця з наукової роботи директора ННІ педагогічної освіти, соціальної роботи і мистецтва Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, кандидатка філософських наук, доцентка, авторка видання, під час зустрічі презентувала структуру посібника, його ключову ідею та змістовне наповнення. “Якщо ми подивимося на так звану “піраміду ненависті”, то вона починається із зовсім непомітних, на перший погляд, цеглинок: упередженого ставлення і стереотипів. І якщо вони не будуть подолані в суспільстві, то стануть основою для наступних сходинок, що нестимуть за собою вже значно гірші наслідки”, – зазначила пані Наталія від час свого виступу. 

Окремої уваги заслуговує обкладинка видання, її авторка – студентка Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Марія Вабіщевич розповіла про свій задум: “Я дуже довго думала над концепцією і що саме має бути тут намальовано, чи це має бути взагалі людина, чи це має бути декілька людей, чи це взагалі щось інше має бути… Але оскільки це стосується не однієї, а багатьох людей, усіх нас, суспільства в цілому – то і на малюнку має бути декілька людей. Але найголовніше, що я хотіла зобразити – це ось ті таблички, які у них в руках: про міф, фейк, упередження, це саме те підґрунтя, яке створює стереотипи, що ці люди проти цього і вони хочуть з цим боротись”.

“Наше завдання ідентифікувати не лише негативні стереотипи, а й ті, які є “приємними” для українців – наприклад, про те, що наша мова друга в світі за милозвучністю. Так, для нас наша мова наймилозвучніша і найкраща, однак той стереотип про “друге місце в світі”, який вкладався нам зі шкільних років, не має під собою жодної фактичної основи, а толерувати неправдиву інформацію не можна в будь-якому разі – подобається вона нам чи ні”, – зауважив Максим Запорожченко, менеджер медіаосвітніх програм АУП, завідувач центру цифрової освіти та медіакультури Миколаївського ОІППО. 

Запрошуємо до перегляду презентації на YouTube-каналі Академії української преси, а викладачі, вчителі, які скористаються посібником для проведення занять і заповнять анкету-апробацію, отримають електронний сертифікат про підвищення кваліфікаї від МОН України та АУП.

Ефір: https://www.youtube.com/watch?v=PS8mACYlTJ0 

Посібник: https://medialiteracy.org.ua/posibnyk-stop-stereotypy-metody-yih-podolannya-v-ukrayinskomu-suspilstvi/
Анкета: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfGEKH-dCewFJfkIUx8GlyQ-lR9Z5vtzL0xT71Cm7kFK5jYAw/viewform  

«Мультимедійне онлайн-медіа «АУП-info»
(ідентифікатор в Реєстрі суб’єктів у сфері медіа: R40-00988)
envelopetagclockmagnifiercrosschevron-uparrow-leftarrow-right