Ми розподілимо фейки за популярними напрямами, розберемося, чим зачіпає і як діє російська пропаганда та імунізуємо вас від подальших інформаційних вкидів. Так ви зможете допомогти іншим не потрапити у брехливі російські тенета.
Пропагандистська машина працює невпинно та злагоджено на всіх фронтах. Пропагандисти прекрасно розуміють специфіку людської психології та ефективно використовують її для впливу на свідомість і сприйняття.
Чому люди вірять фейкам?
Особливість роботи людського мозку полягає в тому, що апріорі він не є раціональним. Людина створює свою «суб'єктивну соціальну реальність» на основі власного сприйняття зовнішнього світу. Таке відхилення у судженнях називається когнітивним упередженням або викривленням. Це – ілюзії, за допомогою яких наш мозок переконує нас у чомусь, що є неправдою.
Більшість фейків та маніпулятивних дописів використовують такі когнітивні упередження, а тому мають спільний характер:
Не можна знати наперед, коли і де з’являться підступні маніпуляції, від якого блогера промайне пропагандистський меседж і яке медіа пропустить та поширить фейк. Тому так важливо бути озброєним проти основних наративів проросійської пропаганди, розуміти, як вона працює та надавати спростування фейків для широкого загалу.