Інфомедійна грамотність = сучасний підхід у викладанні

Ми маємо розуміти, що освіта — це формування особистості, а не трамбування інформацією учнів. Справжні знання даються дорогою ціною, значим часовим ресурсом, великою розумової роботою. Внесок зі сторони викладача колосальний. Особливо, якщо він є учасником проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність», де пропонується не тільки базовий виклад програми, а й залучення навичок критичного сприйняття інформації.

Цифрова реальність самостійно народжує «новий вид» людини. Вразливою до фейків, маніпуляцій, недостовірностей. Наша місія полягає у ж тому, щоб навчити учнів верифікувати отриманні данні. Вміти замислюватися над кричущими новинами, які транслюють медіа. Мати власний «сканер» інформаційного простору. Шляхом різних методів, в тому числі і інтерактивних, ми провокуємо до опанування навичок медіаграмотності, які не просто достатньо знати або запам’ятати, а яким є місце у повсякденному житті.  

Ділимося результатами чергового вебінару з обміну досвідом щодо інтеграції інфомедійної грамотності у викладанні різних предметів, цього разу – у викладанні української та зарубіжної літератур.

Олена Тараненко, менеджерка проєкту по роботі з ІППО та ЗВО, відзначає, що найбільш важливим у будь-якій вправі, тим більше ігрового характеру, є робота над висновками: «Цей вихід із ролей є вкрай важливим. Ми обов’язково підбиваємо підсумки. Також важливо зазначати, що інформація, яку ми сприймаємо, моделює реальність і завжди має відбиток авторської суб’єктності».

«Вчителі кажуть, що діти, які ніколи не брали книжку до рук, почали читати. Оце результат того, що ми робимо. Це найважливіше», — каже Галина Дегтярьова, завідувач кафедри методики навчання мов і літератури Харківської академії неперервної освіти. — Вчителі діляться своїми напрацюваннями, досвідом, як їм вдається проводити уроки, використовуючи матеріали проєкту. Вони, звичайно, адаптують під свій клас. Величезну роль відіграє розробка творчої складової медіакомпетентності — коли учні самі створюють різні медіапродукти, так вони краще розуміють, як ними маніпулюють».

Доцент кафедри української літератури філологічного факультету Запорізького національного університету Ірина Бакаленко зазначає наступне: «Ми працюємо у сучасних умовах Нової української школи, і такий інтегрований підхід є дуже влучним. Дітям наглядно можна продемонструвати приклади, порівняти підходи. Запропонувати активності, які формують потрібні навички».

«Ми для себе добре розуміємо, що те, що ми проводимо в межах занять – це наш стимул на майбутнє. Ті знання та навички, якими ми користуємося та передаємо нашим студентам, структуровані саме у відповідності до того, як би ми хотіли, щоб виглядав сучасний учитель української мови та літератури», —  додала завідувач кафедри української мови і літератури, професор Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка Семеног Олена.

Проєкт «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність» виконується Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) за підтримки Посольств США та Великої Британії, у партнерстві з Міністерством освіти і науки України та Академією Української преси.

 

«Мультимедійне онлайн-медіа «АУП-info»
(ідентифікатор в Реєстрі суб’єктів у сфері медіа: R40-00988)
envelopetagclockmagnifiercrosschevron-uparrow-leftarrow-right