Бібліотека масової комунікації та медіаграмотності

Про спорт

Інтерес до спортивних новин, результатів матчів і спортивних нарисів знаходиться на такому високому рівні, що більшість газет мають окремі розділи для спорту. Читачі хочуть знати про таких героїв, як Венера і Серена Вільямс, Тайгер Вудс, Джеф Гордон і олімпійську медалістку – фігуристку Мішель Кван, а також менш відомих спортсменів, можливо, про спортсмена-інваліда, який використовує інвалідне крісло в марафоні, або гімнаста з середньої школи.

Разом із головними видами спорту, як футбол, баскетбол і бейсбол, все більше газет пишуть по непрофесійний спорт, фітнес чи заняття на свіжому повітрі. Також дедалі більше згадують жіночі види спорту.

Спортивні оглядачі мають бути обізнаними і, в ідеалі, закохані у гру, про яку пишуть. Вони також мають знати про бізнес, наркотики і проблеми охорони здоров'я, праці і расові питання. Спортивний ландшафт – межовий і більше розмаїтий, ніж будь-що, тому спортивні оглядачі мають не відставати.

Спортивні репортери мають також бути швидкими. Бейсбольний матч може завершитися об 11 вечора або навіть о 12, а спортивний оглядач матиме лише 15 хвилин до дедлайну, оскільки газета виходить наступного ранку. Як говорить спортивний колумніст Джоан Райан із The San Francisco Chronicle: "Ти можеш дуже добре впорядковувати свої думки, коли знаєш, що ти хочеш сказати і як сказати це чітко".

Часто, читачі, які бачили спортивну подію наживо або по телебаченню, вже знають ХТО, ЩО і КОЛИ історії. Таким чином, спортивний оглядач має розповісти, ЯК і ЧОМУ. ЯК і ЧОМУ команда виграла або програла? ЧОМУ тренер приймав саме такі рішення? Добрі навички інтерв'ювання є дуже важливими.

Матеріли спортивних сторінок часто містять яскраву мову і живі дієслова. Але не думайте, що все це проста гра. Як сказав у 1982 році відомий колумніст New York sports Ред Сміт: "Там немає, про що писати. Все, що ти робиш – сидиш над друкарською машинкою і ріжеш вени". Замініть друкарську машинку комп'ютером, і вона все одно залишиться одним із кращих способів написання сьогодні.


Вчіться у профі

Автори рубрики Спорт мають великий лексичний запас, відчуття послідовності і пояснення. Скільки існує різних способів сказати «виграли» і «програли»? Як ви допомагаєте читачам уявити подію і причини, чому вона закінчилася саме так? Спортивні оглядачі мають виконувати ці завдання щоденно.

1. Аналіз рубрики Спорт

 • Оберіть три спортивних історії про різні спортивні події.
 • Випишіть перші речення з кожної історії.
 • Зустріньтеся з однокласником, який прочитав три різні спортивні історії. Порівняйте початки ваших історій. Які слова або фрази використали автори, щоб зацікавити вас своїми історіями? Які два початки подобаються вам найбільше? Обговоріть, чому.
 • Скажіть Що?

 • Оберіть і прочитайте спортивну історію про гру або змагання.
 • Проаналізуйте, як автор використовує прикметники для опису спортсмена, дієслова для розповіді про його дії і прислівники для опису, яким чином спортсмен виконав ту чи ту дію. Наприклад, сильний (прикм.) захисник акуратно (присл.) передав (дієсл.) м'яч ресиверу.

 • Прикметник Дієслово Прислівник
     
     

  Що коли сталося

 • Оберіть спортивну історію про гру чи змагання.
 • Підкресліть слова, які відображають хід події.


 • Авторський аркуш планування

  Хороший спортивний оглядач використовує сильні і яскраві слова, щоб допомогти читачам відчути, як відбувалася спортивна подія. Використовуйте цей аркуш планування для підготовки вашої спортивної історії.

  1. Подивіться спортивне змагання наживо або по телебаченню.
  2. Перерахуйте важливих людей і що вони зробили під час змагання. Потім знайдіть більш експресивне слово або фразу, які використані в газеті для опис їхніх дій.


  Особа Дія Більш експресивне слово
     
     

  3. Вкажіть послідовність подій під час змагання.
  4. Вкажіть п'ять найважливіших речей, які сталися під час події.
  5. Напишіть початок, який приверне увагу читачів.  Оцінка

 • Схвально – Рівень написання учня набагато перевищує мінімальний рівень виконання.

 • Допустимо — Критерії дотримані на мінімальному рівні. У тексті учня містяться усі необхідні елементи, але бракує оригінальності.

 • Переглянути — Критерії не дотримані. Текст учня занадто слабкий або не сконцентрований, щоб був прийнятим.

 • СхвальноДопустимоПереглянути
  Історія має початок-гачок.
  Історія містить важливих людей і події.
  Для опису людей і дій використані експресивні слова.
  Читачі можуть легко простежити послідовність подій.


  Адаптації

  Адаптуйте "Авторський аркуш планування" до рівня, що відповідає рівню ваших учнів.

  Молодші учні
  Оберіть короткий уривок спортивної події замість цілої гри. Нехай учні перерахують, що сталося. Нехай учні попрацюють у парах, щоб обрати кращі слова для історії.

  Старші учні
  Додайте до написання дослідницький компонент. Нехай учні включать інформацію про колишні досягнення спортсмена або команди. Нехай учні порівняють успіхи однієї з команд з іншою командою одної ліги або рівня.


  Назад до: Написання редакторських статейЗМІСТЧитати далі: Розважальні матеріали

  ©2014, МБФ Академія української преси,
  ©2006, Фонд Американська газетна асоціація™. Усі права захищені.